جستجو

   
نسخه قابل چاپ
برزيل گستره اي فراتر از فوتبال

{ گزارش و عکس: محمدعلي زاهدي }

فوتبال، اولين چيزي است كه بعد از شنيدن نام كشور برزيل در ذهنها تداعي مي شود.
سعي من در نگارش اين سفرنامه يك ماهه اضافه كردن چند چيز ديگر بعد از نام فوتبال در ذهن شما است.
فرودگاه برفي ميلان ايستگاه ترانزيت ما بود و پس از حدود 12 ساعت انتظار و 5/1 ساعت تاخير به خاطر بارش سنگين برف (البته چنين برف سنگيني باعث تعطيلي فرودگاه مهرآباد مي شود) پرواز كرديم. حدود 13 ساعت پرواز فاصله ميلان و برزيل است.
و يا مي توان با هواپيمائي امارات از طريق دبي به سائوپائولو رفت كه كمي گرانتر است و پروازي شانزده ساعته مي باشد و البته امكاناتي بهتر را در بر دارد.

برزيل:
در نيمكره جنوبي كه اكثراً آنرا آب فرا گرفته است بزرگترين كشور برزيل است.
كشوري سبز به خاطر وجود جنگلهاي بزرگي مانند آمازون، كشوري غني به خاطر وجود صنعت قهوه، چوب، كاغذ، سنگ، چرم، .... و كشوري شاد به خاطر جشن كارناوال و روحيه عمومي مردم.
به خاطر قرار گرفتن در نيمكره جنوبي فصلهاي برزيل برعكس فصلهاي ما است و بهترين زمان مسافرت اواخر بهمن ماه است (كارناوال معروف هم در همين زمان برپا است) واحد پول رئال (Real) زبان رسمي پرتغالي است. بهتر است برابري ارزش رئال و دلار را در اينترنت كنترل كنيد (در پائيز 86 حدود نيم دلار ارزش داشت.)
شايد شنيده باشيد كه برزيل از مقروض ترين كشورهاي جهان است ولي اين نشان فقر آنها نيست چون تا يك كشور داراي توانائي بازپرداخت و زيرساختهاي قوي اقتصادي نباشد ديگر كشورها پول به آنها قرض نمي دهند (برعكس آفريقا). به خاطر وجود مزارع نيشكر و توليد زياد الكل بسياري از ماشينها توانائي استفاده از الكل را دارند و در پمپهاي بنزين الكل هم عرضه مي شود. بهترين فوتباليستها، واليباليستها و سواركاران پرش با اسب در حال حاضر برزيلي هستند.
زيست شناسان معتقدند كه جنگلهاي آمازون علاوه بر داشتن طوطي هاي قرمز و پرندگان بهشتي و ديگر گونه هاي جانوري پناهگاه نيمي از گونه هاي كشف نشده جاندارن هستند. مساحت برزيل بيش از پنج برابر ايران است. و 170 ميليون نفر جمعيت آن مردماني راحت و خونگرم هستند و بدون آشنايي قبلي چند ساعت با هركس گپ مي زنند.
دوستاني كه اهل مطالعه هستند مي دانند يكي از معروفترين نويسندگان معاصر جهان، پائولوكوئيلو اهل برزيل است.

سائوپائولو:
يكي از چهار شهر بزرگ جهان و پايتخت تجاري نيمكره جنوبي زمين است و فرودگاهش روزي 550 پرواز دارد.
در فرودگاه يك ماشين (Van) فيات 7 نفره به قيمت هفته اي 1800 رئال كرايه كرديم. براي سفر شهر به شهر اين كار هم مقرون به صرفه است و هم لذت بخش به همراه داشتن GPS دستي براي گم نشدن در شهر و جاده ها و مراجعه دوباره به هتل و رستورانها و اماكن تفريحي بسيار مفيد است. البته گواهينامه هاي بين المللي صادره در ايران در بزريل اعتبار ندارد. رستورانها غذا، پيش غذا، گوشت و ماهي، دسر و بعضي سالاد را به صورت سلف سرويس و كيلويي عرضه مي شود. و شما نرخ ثابت حدوداً 20 تا 30 رئال را براي هر كيلو غذاي خوب مي پردازيد.
سه نوشيدني غيرالكلي در برزيل مرسوم است اول ويتامينو كه مخلوطي از آب پرتقال، موز، انبه، آناناس است دوم نوشيدن آب نارگيل از داخل آن و سوم فشردن نيشكر و گرفتن شيره شيرين آن به همراه ليموترش.
جشن كارناوال كه هر ساله در فوريه در سراسر برزيل برپا مي شود و يكي از علتهاي اصلي ديدار توريستها از ريودوژانيرو وسائوپائولو است. در حقيقت رقابت سالانه بين مدارس است براي طراحي و ساخت زيباترين و باشكوهترين مجسمه، موسيقي و گروه رقص چند صدنفري و شركت در اين جشن براي برزيلي ها حتي رئيس جمهور يك افتخار است و گاهي در يكي از اين مدارس عضو مي شود و مابقي مردم هم كه بضاعت مالي كمتر دارند در طول اين يك هفته به شادي و رقص در تمام مدت مي پردازند.
به علت شلوغي و ترافيك زياد در سائوپائولو خط تاكسي هوائي بوسيله هلي كوپتر داير است و اكثر افراد مهم از آن استفاده مي كنند.
ولي بازديد از موزه و باغ وحش توسط مترو و خطوط اتوبوس راني كاملاً ميسر است.
در خيابان Oscar Ferreri اكثر بوتيك هاي معروف جهان و رستورانهاي گرانقيمت وجود دارد ولي توصيه مي كنم كه حتماً براي شام به رستوران بسيار زيباي Famiglia mancini برويد.

ريودوژانيرو:
از جمعيت 170 ميليون نفري برزيل حدود 5 ميليون نفر در شهر توريستي و گسترده ريودوژانيرو زندگي مي كنند (اين شهر در دل كوه و دريا و جنگل جا دارد) يك ويلاي در بست در نزديكي دريا را شبي 250 رئال كرايه كرديم كه در مقايسه با آپارتمان شبي 100 رئال در سائوپائولو نرخ بالاتري داشت.
در اين شهر ساحلي انواع تفريحات براي جلب توريستها مهيا است. به راحتي مي توانيد با پرداخت 40 تا 80 دلار با بالون، كايت، پاراگلايدر، هلي كوپتر بر فراز شهر پرواز كنيد و از ديدن بزرگترين كوهستان جنگلي داخل شهر جهان لذت ببريد و يا مجسمه عيسي كه در سال 1922 بر فراز يك كوه ساخته شده است را تماشا كنيد.
اين كوهستان جنگلي جاده اي باريكتر و پرپيچ و خمتر از جاده چالوس در دل خود دارد و شما مي توانيد با ماشين تا قله كوه و بالاتر از ابرها هم برويد.
تله كابين دو مرحله ايي معروف ريو شما را به قله كوهي به نام برگ نيشكر مي برد و مي توانيد در رستوران آن از خود در حال تماشاي شهر پذيرائي كنيد و يا به شنا و غواصي و ديگر ورزشهاي آبي در ساحل معروف Copakabana بپردازيد. همچنين بازديد از بزرگترين استاديوم فوتبال جهان Maracana را هم فراموش نکنيد.

بوزييوس: (تاريو 200 کيلومتر)
يك شهر ساحلي و زيبا است كه صخره هاي آن مانند انگشتان دست در آب پيشروي كرده است. خياباني سنگفرش مانند خيابان آروبات در مسكو يا تقسيم در استانبول كه دوطرف آنرا بوتيك و رستوران پر كرده اين شهر را معروف کرده است. شب را در كنار اقيانوس اطلس در چادر به سر برديم و روز بعد را به يادگيري موج سواري با باد (Wind surfing) مشغول شديم.

كمپينوس Compinas:
يك شهر كاملاً نوساز كه آپارتمانهاي بلند آن خيلي بيشتر از تهران 10 ميليوني بود. چندين كارخانه معظم كاغذ و چوب و سنگ گرانيت در اين شهر قرار دارد و ما براي بازديد و خريد سنگ گرانيت اسلب از يكي از آنها بازديد كرديم. سنگهاي گرانيت به ابعاد 2 × 3 متر با تنوع رنگي يك جعبه مداد رنگي در انبارها آماده به حمل بود.

ايگوآسو:
در راه پرواز به شهر ايگوآسو كه در جنگلهاي مرزي برزيل است از روي دو شهر رد شدم اول سائوپولوكو بيش از 5 دقيقه با هواپيما روي آن پرواز كرديم و ديگر شهر curitiba كه داراي دو بافت قديم شامل خانه هايي که همگي با سقف شيرواني و سفال قرمز و قسمت جديد پر از ساختمانهايي بلند و تماشايي.
بليط هواپيما از سائوپائولو و دو شب اقامت در هتل خوب براي شهرايگواسو حدود 1000 رئال هزينه داشت كه واقعاً ارزش داشت و شما مي توانيد آبشار ايگوآسو، سد آيتايپو و باغ پرندگان آن را از نزديك ببينيد.
اين آبشار از بلندترين آبشار جهان (آنجل) پهنتر است و طولي معادل 3 كيلومتر دارد و از طرف ديگر از پهنترين آبشار جهان (نياگارا) مرتفعتر و بيش از 100 متر ارتفاع دارد براي همين در نوع خود بي نظير است و در مرز كشور آرژانتين و برزيل واقع شده است و در سال 1541 كشف شد يونسكو آنرا جزء ميراث جهاني ثبت كرده است و حجم آب آن 13000 مترمكعب در ثانيه است و به همين خاطر آنرا ايگوآسو يعني آب بزرگ مي نامند.

سد آيتايپو:
در سال 1975 برزيل و پاراگوئه به صورت مشترك شروع به ساخت سدي كردند كه وقتي در سال 1991 تمام شد تبديل به يكي از عجايب هفتگانه دنياي مدرن شد. بزرگترين سد و نيروگاه آبي جهان 25% برق جمعيت 170 ميليوني برزيل و 95% برق پاراگوئه را تامين مي كند. براي ساخت سدي به طول 760/7 متر و ارتفاع 196 متر آهني معادل 380 برابر برج ايفل به كار رفته و حجم بتون ريزي آن براي ساخت 210 استاديوم فوتبال مثل (maracana) كافي است. تورهاي بازديد از اين سد در هتلهاي آيگواسو وجود دارد.
پارك وحش و باغ پرندگان در مجاور آبشار داراي حيوانات و پرندگان مناطق حاره به صورت آزاد است و به راحتي مي توانيد با آنها عكس بگيريد.

پاراتي:
حدود 3 ساعت كه از ريو دور شويد به شهري به نام پاراتي مي رسيد كه به نظر من برزيل واقعي در آنجا بود هتل ها به صورت حياط مركزي، خيابانها سنگفرش، ديوارها سفيد، رستورانهاي كوچك ولي تميز و خوب بندر پر از قايق ماهيگيري كوچك و جاده اي سبز، پردرخت و باريك و جنگل و كوه و دريا و ساحل در دل هم پيچيده بودند.

اوباتوپا: (تا پاراتي 100 کيلومتر)
شهري بزرگتر و توريست پسندتر از پاراتي اتاق سه تخته هتل معمولي شبي 70 رئال و براي كساني كه مايل به كمپينگ بودند امكانات مناسبي براي چادرزدن در كنار اقيانوس مهيا كرده بودند.

Inhabela Island:
در صورت تمايل مي توانيد با ماشين و با پرداخت 10 رئال به وسيله كشتي به اين جزيره بزرگ، تميز و زيبا سري بزنيد و از Snorkeling در ساحل مرجاني آن لذت ببريد و با مجسمه هاي زيباي آن عكس يادگاري بگيريد.
به نظر نگارنده مسافرت و ديدن كشورهاي مختلف جهان آن هنگام لذت بيشتري دارد كه به متن جامعه و فرهنگ آنها وارد شويد وگرنه اقامت در هتل هاي چند ستاره و خوردن غذاهاي آماده و گشت در جاهاي توريستي به جز داشتن چند عكس و انبوهي حرف در برگشت براي اطرافيان چيزي به ما اضافه نمي كند شهرها روستاهاي كوچك هستند كه فرهنگ يك ملت را نشان مي دهند و ما را سرشار از شادي و تعجب مي كنند با وجود اينترنت و توانائي براي كسب اطلاعات در مورد كشورها در سايت هايي مثل www.lonleyplanet.com و پرس و جو از طريق پست الكترونيك از دوستاني كه در شهرهاي مختلف جهان در www.couchsurfing.com پيدا مي كنيد، مي توانيد دنيا را و مناطق بكر آنرا با هزينه اي كمتر و عميق تر سياحت كنيد. در سايت couch surfing شما هم مي توانيد ميزبان كساني باشيد كه به ايران سفر مي كنند و كسان ديگري هم ميزبان شما در شهرهاي خودشان مي شوند و اين جا دهكده جهاني است.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله