جستجو

   
نسخه قابل چاپ
گزارش سفر به چين- سين کيانگ

{ محمد روحاني- رييس انجمن صنفي کارفرمايي دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي خراسان }

چين سرزمين شگفت انگيزي است با مردماني سخت کوش. ديدار از اين کشور پهناور هميشه آرزوي من بود. کشوري که از سوزن تا موشک مي سازد و شتاب فزاينده توليدات آن اکثر کشورهاي اروپايي را دچار چالش کرده است. تيرماه 86 فرصت مناسبي بود تا به عنوان عضوي از هيئتي از خراسان رضوي سفري کاري به اين کشور داشته باشم. سفري ده روزه به استان سين کيانگ و شانگهاي و پکن

اعضا هيئت: مهندس محمدجواد محمدي زاده استاندار، ابوالفضل مکرمي فر رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي، غلام عباس ارباب خالص نماينده وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور، علي صفرزاده مدير کل بازرگاني خراسان رضوي، سيدحسين احمدي رييس سازمان صنايع و معادن، علي پورفتح ا... مشاور استاندار و رييس مرکز جذب سرمايه گذاري خارجي- دکتر اسماعيلي نيا رييس سازمان جهاد کشاورزي، اسماعيلي مدير کل فرودگاههاي خراسان رضوي، مهندس صمدي مدير کل هواپيماي آسمان پايگاه مشهد، مهندس سبدي مدير عامل نمايشگاههاي بين المللي استان، مهندس شربت دار رييس هيئت مديره منطقه آزاد سرخس و تعدادي از اعضاء اتاق بازرگاني

يکشنبه 17 تيرماه
افراد هيئت به صورت متفرقه و با پروازهاي مختلف خود را به تهران مي رسانند با پرواز CZ متعلق به خطوط هوايي چين مستقيم به اروم چي مرکز ايالت سين کيانگ پرواز کنيم. 5/4 ساعت پرواز فرصت مناسبي است تا مروري بر کارهايي که بايد انجام شود داشته باشيم. استان سين کيانگ با 75 ميليون نفر جمعيت منطقه اي مسلمان نشين است که از جاذبه هاي اقتصادي، توريستي و ... مناسبي برخوردار است. پس از ورود به فرودگاه اروم چي که با استقبال مقامات اين استان همراه بود عملا بازديد ما از اين استان آغاز شد.

پارک Redill
در اولين روز اقامت بازديدي از پارک Redill و بازار بزرگ بين المللي براي گروه برنامه ريزي شده بود. اين پارک زيبا يکي از مجموعه هاي گردشگري آن استان است که بر بلنداي کوهي ساخته شده است. مکاني براي تفريح و سرگرمي هاي متنوع و البته ارزان قيمت براي اقشار مختلف.
اين پارک بزرگ و زيبا با يادمانهاي مختلف مذهبي و فرهنگي گردشگران بيشماري را به خصوص اهالي شهر اروم چي جذب مي کند. پارکي که مي تواند به عنوان يک الگوي مناسب براي ما باشد. بازار بين المللي هم که در جوار اين پارک قرار دارد با معماري بسيار زيبا و مسجدي زيباتر در داخل آن با بازديدکنندگان خوش آمد مي گويد. در اين بازار هرآنچه که مي خواهيد مي توانيد پيدا کنيد بعد از ظهر به هتل باز مي گرديم و پس از صرف شام خود را براي روز بعد که عملا مذاکرات فشرده و زيادي خواهيم داشت آماده کنيم.
دوشنبه 18 تيرماه ساعت 5/9 صبح به طرف شرکت «امينه» که توليد کننده مواد غذايي که عمدتا هم به صورت اسلامي و حلال توليد مي شود حرکت مي کنيم. استاندار و مديرعامل اين شرکت گفتگوي مفصلي درباره فعاليت اين شرکت انجام مي دهند و پس از آن به سمت شرکت «انرژي خورشيدي» حرکت مي کنيم. اين شرکت که عمده فعاليت خود را براي مصارف روستايي متمرکز کرده است مي تواند به عنوان الگوي مناسب براي روستاهاي ما باشد.
بعد از ظهر جلسات متنوع و مختلفي با مديران اجرايي استان سين کيانگ برگزار شد و که ماحصل آن امضاي توافقنامه هاي مختلف در بخش هاي اقتصادي، کشاورزي، توريسم، هواپيمايي ... بود که اين اميدواري را به وجود آورد که در آينده شاهد گسترش همکاري بين دو استان مهم خراسان رضوي و سين کيانگ باشيم.
مذاکرات فشرده مختلف با مديران مختلف اين استان نيازمند هماهنگي هاي مختلف داخلي نيز هستو به همين علت جلسات مختلف داخلي به رياست استاندار در يکي از اتاق هاي هتل برگزار شد تا با جمع بندي مختلفي مذاکرات به نتايج مطلوبي برسد. تقريبا در سفر به اين استان به تمام اهداف از پيش تعيين شده رسيده بوديم و نيم روز پاياني فرصتي بود تا به صورت انفرادي بازديدي از مناطق مختلف اروم چي داشته باشيم.
موزه سين کيانگ اگرچه از تکنولوژي روز بهره مند نيست اما شناسنامه اي کامل از اين استان را در معرض ديد قرار مي دهد. دوره هاي تاريخي از عصر نوسنگي و غارنشيني تا دوره معاصر که تمامي حوزه هاي فرهنگي، باستان شناسي، مردم شناسي و ... را در نيز در بر مي گيرد. خريد نمادهاي شهر سين کيانگ در اين موزه مي تواند يادآور خاطره اي خوش از اقامتي چند روزه در اين شهر باشد.
سه شنبه ساعت 5/6 بعد از ظهر اين ايالت را به مقصد شانگهاي ترک مي کنيم. هتل پورتن هتلي مجلل است که براي اقامت ما در نظر گرفته شده بود. به علت خستگي تمام روز بعد را هتل مي گذرانيم و از صبح پنج شنبه با برنامه ريزي هاي صورت گرفته به چند گروه تقسيم مي شويم و هر گروه به کاري مشغول مي شوند. فرصتي هم دست مي دهد تا گروهي که مسووليت فعاليت هاي گردشگري را به عهده دارد از رودخانه شانگهاي و ديگر جاذبه هاي گردشگري اين شهر بازديد کند. جمعه روز پر مشغله اي بود. مذاکره پشت مذاکره و شايد يکي از مهمترين مذاکرات در همين روز انجام شد. بازديد از شرکت گلدن سورس و مذاکره با رييس اين شرکت که فعاليت توريستي دارد در آينده مي تواند براي گردشگري استان هم مفيد باشد. ساخت هتل توسط اين شرکت در خراسان رضوي يکي از محورهاي گفتگو بود که در گفتگوي استاندار با مدير عامل شرکت مطرح شد. ديگر برنامه هاي اين روز بازديد از ترن سريع السير شانگهاي با سرعت 430 کيلومتر در ساعت، فرودگاه بين المللي پودرنگ، بازديد از برج مرواريد با ارتفاع 630 متر و ...
شام ايراني آخرين برنامه اين روز بود. شامي که شايد لذت بخش ترين شام زندگيم بود! پس از چند روز غذاي چيني صرف کردن حضور در يک رستوران ايراني در شانگهاي به خاطره اي به يادماندني تبديل شد!
شنبه 23 تير- صبح استاندار به همراه 4 نفر از اعضا گروه بازديدي از منطقه صنعتي چانگ فو- و کارخانه تراکتور سازي انجام مي دهند. ظهر قرار است به سمت پکن حرکت کنيم. البته در اين قسمت از سفر فقط من و آقاي مکرمي فر استاندار را همراهي مي کنيم و بقيه اعضا پکن را پس از چند ساعت به مقصد شهر ترک مي کنند.
بازديد از مجموعه تفريحي و گردشگري تاپ سيتي با مساحتي بالغ بر 240 هکتار که با هزينه اي بالغ بر 400 ميليون دلار در عرض 10 سال ساخته شده بود از بازديدهاي به ياد ماندني اين سفر بود. اين مجموعه مجهز و بزرگ با امکاناتي فوق العاده هر روز ميزبان خيل عظيم گردشگراني است که از اقصي نقاط جهان به چين سفر مي کنند.
ظهر نشست مفصلي با مديران شرکت سازنده اين پارک برگزار مي شود. در اين نشست اعضا گروه سه نفره قابليت هاي گردشگري خراسان رضوي از جمله شهر تاريخي توس و پروژه هاي قابل انجام در بخش هتل سازي ارايه مي شود. مديران اين شرکت نيز ضمن ابراز علاقه به سرمايه گذاري تصميم خود را براي سفر به خراسان اعلام مي کنند.
پس از صرف نهار و استراحتي کوتاه بازديد از منطقه تاريخي شهر ممنوعه برنامه ريزي شده بود. اين شهر با وسعتي بسيار زياد و با گنجايشي بالغ بر يک ميليون نفر هر روز پذيراي صدها هزار نفر توريست از نقاط مختلف جهان است. موزه پکن، کنگره پکن، معابد مختلف- پارک تفريحي و ... از ديگر جاذبه هاي اين شهر باستاني است. شام را مهمان سفير هستيم. در حاشيه صرف شام استاندار ضمن ارايه گزارش اقدامات انجام شده خواستار مساعدت و پيگيري هاي لازم از سوي سفير مي شود که سفير نيز قول مساعد مي دهد. تقريبا تمام برنامه ها به دقت و به موقع انجام مي شود. و ما پس از استراحتي کوتاه به سمت مشهد حرکت مي کنيم.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله