جستجو

   
نسخه قابل چاپ
کوتاه و مختصر از هتل شو- دبي

{ سياوش مسيحا }

نمي دانم چرا هر بار که هواپيما بر فراز شهر دبي چرخي مي زند و قصد نشستن در فرودگاه را دارد احساس ناخوشايندي همه وجودم را فرا مي گيرد. از آن بالا که نگاه مي کنم شن زارهاي متصل به دريا با لکه اي از آسمان خراشهاي سر به فلک کشيده خودنمايي مي کند. و ديگر چه چيزي اين شهر دارد؟ گرماي کشنده، ترافيک کسل کننده و ... در هواپيما هستم ... چشم به هم مي گذارم و در ذهن ايران را مجسم مي کنم. صد برابر همه امارات جنگل و شاليزار، هواي فوق العاده مطبوع و فرح بخش، درياي زيباي شمال، سواحل نيلگون خليج فارس، برف هاي سفيد و چشم نواز، کوهستان سر به فلک کشيده و دره هاي ژرف و فوق العاده تماشايي، چشمه هاي آب معدني بي شمار با خاصيت درماني منحصر به فرد، آثار باستاني چند هزار ساله بي مانند، آداب و رسوم بي همتا، تنوع غذايي بي مثال، کوير داغ و رمل هاي زيبا، تنوع گياهي و جانوري و... هميشه وقتي از فراز آسمان به امارات نگاه مي کنم همين فيلم ضبط شده در ذهنم به نمايش در مي آيد. فقط کافي است 5 ثانيه چشم بر هم بگذارم. 5 ثانيه طولاني و عذاب آور.
اسکن چشم هنوز پابرجاست. تشريفات به سرعت طي مي شود و خيلي زود خود را در داخل شهر مي بينم. گرماي آزار دهنده دبي هيچ وقت براي من عادي نمي شود.
نمايشگاه «هتل شو» به مدت 3 روز از ساعت 11 صبح تا 7 بعد از ظهر در محل دايمي نمايشگاهها در DWTC برگزار مي شود.
اماراتي ها معتقدند «هتل شو» بزرگترين نمايشگاهي است که به صورت تخصصي در آسيا برگزار مي شود. حضور نزديک به 50 کشور از 5 قاره که با مشارکت بيش از 500 شرکت که خدمات بسيار مختلفي را ارايه مي دهند مويد همين نکته است. در حاشيه اين نمايشگاه بزرگ، نمايشگاههاي ديگري نيز برگزار مي شود که هرکدام خود قابليت يک نمايشگاه بزرگ را دارد. «هتل شو» عملا چند نمايشگاه با يک نام است که هر سال از تاريخ 13 تا 15 خرداد برگزار مي شود. در اين نمايشگاه شما را با همه ي مواردي که ممکن است يک هتل به آن نياز داشته باشد روبرو شويد. دبي را شهر نمايشگاهها هم مي نامند. هر ماه چندين نمايشگاه کوچک و بزرگ با موضوعات مختلف در اين شهر برگزار مي شود.
دوستان من در شرکت توريستي «اوهانا» مرا به نمايشگاه مي برند. در طول سفر کارکنان اوهانا از هيچ زحمتي دريغ نمي کنند. اين شرکت ايراني يکي از هشت هزار شرکت فعال ايراني در امارات است که خدمات توريستي ارايه مي کند.
وقتي وارد نمايشگاه مي شوم قبل از هر کاري به دفتر خبري نمايشگاه مي روم و کارت ويژه اي که از قبل برايم آماده شده است را تحويل مي گيرم با اين کارت از خدمات متنوع به صورت رايگان بهره مند مي شوم. احترامي که براي خبرنگاران در چنين نمايشگاههايي وجود دارد به من مي فهماند که کار ما براي برگزار کنندگان چقدر اهميت دارد نزديک 70 خبرنگار از رسانه هاي مختلف دنيا براي تحت پوشش قرار دادن اين نمايشگاه گردهم آمده اند. «مسافران» نيز يکي از اين رسانه هاست.
قبلا با جستجو در سايت نمايشگاه متوجه شدم که از ايران هيچ شرکتي در اين نمايشگاه حضور ندارد اما با اين حال تعداد زيادي ايراني را در غرفه ها ديدم که براي شرکت هاي خارجي کار مي کردند. بازديد کننده هاي زيادي نيز از ايران آمده بودند شرکت هتل هاي بين المللي پارسيان، هتل پرديسان مشهد، تجهيزات مبل کلاسيک (هرمز زاده) و...
«نمايشگاهي که به گفته برگزار کنندگان آن بزرگترين و مهمترين نمايشگاه تخصصي هتلداري در آسيا است چرا بازديدکننده ي کمي دارد؟ نمايشگاههاي ما 50 برابر اين نمايشگاهها بازديدکننده دارد.»
اين مطلبي است که يکي از بازديد کننده هاي ايراني به همکارش گفت و من هم آن را شنيدم. درست مي گفت وقتي در يک نمايشگاه مثل نمايشگاه توريستي مشهد تعداد بازديد کننده ها بيش از تمام جمعيت اماراتي ها باشد بايد هم اين ذهنيت ايجاد شود. اما به نظر من «يکي مرد جنگي به از صد سوار» نمايشگاههاي تخصصي بازديد کننده ي تخصصي مي خواهد. انبوه جمعيت که هيچ سنخيتي با موضوع نمايشگاه ندارند جز اينکه اوقات فراغتشان را در کنار خانواده در داخل چنين نمايشگاههايي سپري کنند چه سود ديگري دارد؟ متاسفانه بيشترين بازديدکننده هاي نمايشگاهي در کشور ما کمترين ارتباط کاري با فعاليت هاي ارايه شده در نمايشگاه هم ندارند شايد يکي از دلايل عدم استقبال کشورهاي خارجي از نمايشگاههاي ما همين باشد. امروزه کيفيت حرف اول را مي زند و کميت چندان مهم نيست. ما در بحث برگزاري نمايشگاههاي تخصصي همين حلقه گمشده را هنوز نيافته ايم و فکر مي کنيم اگر نمايشگاهي برگزار کرديم و يک ميليون نفر بازديد کننده داشت موفق بوده ايم.
متاسفانه ما هنوز يک نمايشگاه متمرکز توريستي در کشور نداريم. داريم؟ شما بگوييد کجاست هر استان براي خودش نمايشگاهي برگزار مي کند. هر شرکتي خودش مي شود برگزار کننده نمايشگاه. امروز در کيش برگزار مي کند و فردا در اردبيل و پس فردا اصلا فراموش مي کند که قرار بوده هر سال نمايشگاهي برگزار کند. در همين تهران آيا نمايشگاه توريستي به صورت دايم و منظم تاکنون داشته ايم؟ متولي آن چه کسي بوده است؟ معاونت گردشگري؟ شرکت هاي خصوصي؟ باز خدا خير همين شرکت هاي خصوصي را بدهد که هر از چندگاني تصميم مي گيرند نمايشگاهي برگزار کنند. حداقل اين فرصتي است که ما هر از چندگاهي دوستانمان را در اين نمايشگاه ها ملاقات کنيم!
ببخشد که از «هتل شو» دور شدم اما باور کنيد هر وقت در نمايشگاههاي خارجي شرکت مي کنم اين مشکلات مدام در ذهنم رژه مي روند. و معلوم هم نيست که اين رژه کي به پايان مي رسد. «هتل شو» به پايان مي رسد و يکي از مسوولين برگزار کننده به من گفت: از حالا مي دانيم سال آينده چه کشوري و چه تعداد شرکتي در اين نمايشگاه حضور خواهند داشت. و ما در حال رايزني هستيم تا بتوانيم سالن هاي بيشتري را براي سال آينده در اختيار بگيريم. و در پايان سوال مي کند: «راستي چرا کشور شما در اين نمايشگاه حضور ندارد؟» و من جواب مي دهم: «ببخشيد. بايد بروم ابوظبي، فرمايش ديگري نداريد؟!!»

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله