جستجو

54 نسخه قابل چاپ
گزارش سفر به اكراين

{ مجيد فرقاني }

اکراين سرزمين خوشه هاي طلايي

ارديبهشت ماه فرصت مناسبي بود تا با هيأتي مركب از اعضاي كانون انجمن هاي صنفي دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي كشور و تعدادي از مديران عامل دفاتر مسافرتي از شهرهاي مختلف كشور بازديدي چند روزه از كشور زيباي اكراين داشته باشيم. از قبل مي دانستم كه اكراين سرزمين خوشه هاي طلايي با مردماني با فرهنگ و بسيار خوشرو در شرق اروپا واقع شده است. كشوري كه دوسوم آن را جنگل هاي سرسبز پوشانده و رود بزرگ دنيپر در آن جريان دارد.
اين كشور عليرغم از سر گذراندن جنگ جهاني دوم و خسارات فراوان آن به سرعت بازسازي شده و امروز كمتر نشاني از دوران سخت جنگ را در آن مي توان مشاهده كرد.
شهرهاي اكراين جابجا همچون موزه است و قدم به قدم آثار تاريخي و ساختمان هاي قديمي به چشم مي خورد كه نشان از غناي فرهنگ و معماري در اين كشور دارد.
اعضاي هيأت: اكبر غمخوار رئيس انجمن صنفي دفاتر سفر و گردشگري استان تهران و مدير شركت مسافرتي راستين سير، محمد روحاني رئيس كانون انجمن هاي صنفي دفاتر مسافرتي كشور و خراسان و مدير عامل شركت مسافرتي گوهرسير، زنده دل مدير عامل شركت مسافرتي حامي نور تهران، مداح مدير عامل شركت خدمات مسافرتي طريق، سليماني مدير شركت آرتيمان، محمدي مدير شركت يادگار سفر مشهد، مرادي مدير عامل شركت خدمات مسافرتي تندر، ترابي مدير عامل شركت خدمات مسافرتي ونوس اصفهان، قاسمي مدير عامل شركت خدمات مسافرتي مفيد تهران و نماينده كنيا ايرويز در تهران، سليم از شركت خدمات مسافرتي طريق، مسعود ترسلي هماهنگ كننده اصلي تور آشناسازي با اكراين از شركت خدما مسافرتي پازيريك به همراه هادوي و مصطفي زماني از بازرگانان ايراني مقيم امارات.
يكي از مهمترين بناهاي تاريخي جهان، كليساي سنت ميشل در كيف است كه بزرگترين كليساي ارتدوكس جهان مي باشد.
شهرهاي اكراين از نظر بافت معماري بسيار شبيه به شهرهاي وين و لندن است و زيباترين ميدان اروپا به تاييد سازمان فرهنگي ملل متحد (يونسكو) در اودسا يكي از شهرهاي ساحلي درياي سياه قرار دارد.

چهارشنبه 22 ارديبهشت 89

بايد در اين روز از فرودگاه آتاتورك استانبول به سمت كيف پايتخت اكراين پرواز كنيم.
اعضاي گروه اكثرا همان روز از فرودگاه امام خميني به استانبول پرواز مي كنند. اينجانب و محمد روحاني روز قبل يعني 21 ارديبهشت از مشهد به استانبول پرواز مي كنيم و يك شب اقامت در استانبول فرصتي را به وجود مي آورد تا هم خاطرات گذشته حضور در استانبول را مرور كنيم و هم در اين فرصت از امكانات چندين هتل در استانبول بازديد به عمل آوريم.

ورود به اكراين
روز چهارشنبه ساعت 45/8 دقيقه صبح از استانبول به سمت كيف پرواز مي كنيم و هواپيما پس از بلند شدن از فرودگاه آتاتورك در مسير شمال بر فراز درياي سياه راه خود را مي پيمايد.
هنوز چشمان گرم خواب شده است كه پذيرايي به عمل مي آيد و بعد از چرت كوتاهي اطلاع مي دهند كه هواپيما آماده نشستن در فرودگاه بوريسپول Bonspol شهر كيف مي باشد.
مسعود ترسلي اعضاي هيأت را به سمت سالن CIP مي برد و تمامي خدمات گمركي و ورود را خودش انجام مي دهد.
پس از نيم ساعت از سالن فرودگاه خارج مي شويم و با يك دستگاه ون به سمت شهر حركت مي كنيم.
فاصله فرودگاه تا شهر حدودا 30 كيلومتر است و مسيري سرسبز و زيبا است كه در حال حاضر به دليل انجام بازيهاي يورو 2012 در اكراين در دو طرف مسير طرحهاي توسعه فرودگاه و تاسيسات ديگر در حال انجام است. پس از نيم ساعت به هتل محل اقامت با نام فارائون يا همان فرعون مي رسيم كه طراحي آن تماما براساس معماري مصر باستان است و بسيار زيبا و راحت مانند يك كشتي بر روي آب ساخته شده است.
نكته قابل توجه اينكه تعدادي از هتل ها بر روي رودخانه دنيپر به شكل كشتي ساخته شده اند و داراي تمام امكانات لازم نيز مي باشند. پس از استقرار در هتل و صرف نهار قرار است ساعت 4 بعد از ظهر با مسوولان شركت «اكرويورو تور» جلسه داشته باشيم.
آقاي ولاديسلاو وولينسكي مدير عامل شركت فوق به همراه خانم ويكتوريا كه سرپرستي تمام تورهاي ورودي به اكراين را در اين شركت به عهده دارد و خانم كارينا به عنوان مترجم در جلسه حضور مي يابند.
روز بعد بازديد از هتل هاي شهر كيف را در برنامه قرار داده اند. هتل هاي سه تا 5 ستاره كه اكثريت آنها بافت تاريخي و زيبايي دارند و بسيار با سليقه طراحي شده اند.
يك روز هم اختصاص به بازديد از مكان هاي تاريخي كيف دارد كه طي آن از كليساي مشهور سنت ميشل به عنوان بزرگترين كليساي ارتدوكس جهان بازديد مي كنيم. مجسمه مام وطن يا مادر كه بروي تپه اي زيبا ساخته شده است و مكان هاي يادبود سرباز گمنام و ديگر اماكن تاريخي.
شرك آكرويوروتور يك روز عصر را هم اختصاص به تجربه سفر با كشتي تفريحي بر روي رود دنيپر را برنامه ريزي كرده است كه تجربه بسيار زيبايي بود

تاريخ شهر كيف اوكراين
آثار به دست آمده از قرون مفرغ و قرون دوم و سوم، نشان از قدمت و با اهميت بودن شهر كيف دارد. طبق برخي از روايات سه برادر و يك خواهر به نامهاي «كي» «شيك» «خوريف» و خواهرشان لبيد كه از اقوام مشهور ايلو بودند از مناطق شمالي و از طريق رودخانه وارد اين سرزمين (كيف كنوني) گرديدند و به احترام برادر بزرگتر اين سرزمين كيف ناميده شد. بنا به عقيده مختلف كيف در نيمه ي دوم قرن چهارم و يا پنجم بنا نهاده شده است چنانچه مردم شوروري سابق در سال 1982 ميلادي به صورت رسمي هزار و پانصدمين سال تاسيس اين شهر را جشن گرفتند.
در سال 1838 اولين دانشگاه در شهر كيف تاسيس شد. در همين سال همچنين اولين ايستگاه قطار در مسير كيف- مسكو افتتاح گرديد كه علاوه بر حمل مسافر براي حمل بار نيز مورد استفاده قرار مي گرفت. اگرچه براي مدتي شهر خاركف به عنوان مركز جمهوري اوكراين انتخاب گرديد ولي در سال 1934 كيف مجددا به عنوان پايتخت اوكراين برگزيده شد.

اوكراين در يك نگاه
جمعيت: حدود 55 ميليون نفر
جمعيت غير اوكرايني: غير از اوكرايني ها براساس درصد جمعيتي، روسها (4/1 ميليون)، يهوديان، بيلوروسها، لهستانيان، مولداوياييها و غيره زندگي مي كنند.
وسعت: 700/603 كيلومتر مربع
زبان ملي: اوكرايني- زبان رسمي در اين كشور زبان اوكرايني است ولي در اغلب مكانهاي عمومي به زبان روسي محاوره مي كنند.
تقسيم بندي اوكراين: اوكراين به 25 استان، 394 شهر، 892 شهرك، 477 ناحيه و 3 ناحيه بزرگ اقتصادي كناره رود دنير، جنوب غربي و جنوبي تقسيم مي شود.
پايتخت: شهر كيف با 5/3 ميليون نفر جمعيت
دين رسمي: مسيحيت شاخه ارتودكس (پروبسلاو)
ساير اديان: اسلام- شاخه هاي مختلف مسيحيت نظير كاتوليك
واحد پول: كوپك- هر 100 كوپك برابر 1 گريونا
برابري واحد پول با دلار: هر 5 گريونا معادل با 1 دلار آمريكا
همسايه ها: روسيه، بلاروس، مجارستان، لهستان، اسلواك، روماني، مولداوي
بزرگترين شهرها: خاركف، اودسا، دنير، دانتسك، زاپاروژه، كيروارخ و لوف
نظام سياسي: جمهوري
نژاد: اسلاو شرقي
آب و هوا: در تابستان 35 + و در زمستان نهايت 25-
زبان تدريس دانشگاهها: روسي، اوكرايني، انگليسي
فرودگاه: فرودگاه بريسپول با 30 كيلومتر فاصله از كيف
خطوط پروازي: شركت هواپيمايي كاسپين (دوشنبه ها ساعت 9 صبح)
اختلاف ساعت با ايران: يك ساعت
وضعيت جغرافيايي: آخرين مرز اروپاي شرقي
موقعيت در اروپا: كانديداي اتحاديه اروپا سال 2008
وضعيت اقتصادي: داراي درآمد سرانه متوسط رو به رشد
ناحيه اقتصادي: ناحيه اقتصادي كناره رود دنيپر يكي از بزرگترين ناحيه ها بوده كه نقش اصلي را در اقتصاد صنايع سنگين دارا بوده و شامل معادن و صنايع فلزي مي باشد. ناحيه جنوب غربي داراي صنايع غذايي پيشرفته، ماشين سازي، صنايع شيميايي، صنايع چوب و لوازم و مصالح ساختماني مي باشد.
دسترسي به آبهاي آزاد: درياي سياه
شهرهاي معروف: كيف- خاركف- پولتاوا- اودسا- لوو
شهرهاي توريستي و تاريخي: شبه جزيره كريمه- كيف- خاركف
تاريخ استقلال: 1991 ميلادي
رفت و آمد درون شهري: مترو- اتوبوس- تاكسي
وروديه تاكسي: 2 گريونا
رودخانه هاي مهم: دونتس- دنيپر- بوگ جنوبي
بنادر معروف: اودسا- ايليچفسكي- نيكلايف- سيواستاپل- يالتا و كرچ
ميادين معروف پايتخت: حرشاتيك- سيرك- استقلال
پاركهاي معروف پايتخت: پارك شفچنكو- گيدروپارك
صنايع: كشتي سازي- هوا و فضا- صنايع نيروگاهي و دفاعي- فولاد
صنايع هنري: نقاشي- مجسمه سازي- موسيقي- تئاتر و سينما
علوم دانشگاهي معروف: هوا و فضا- ساخت و توليد موتورهاي هواپيما- ساخت و توليد موشك و راكت- الكترومكانيك- فيزيك ليزر- مهندسي جوش- مهندسي مكانيك- مهندسي سينما- موسيقي- شاخه هاي هنر- علوم پزشكي- تخصص چشم پزشكي- راديولوژي و...
برخورد با خارجي ها: براساس قوانين كشور اكراين خارجياني كه به صورت قانوني در اين كشور اقامت دارند و فاقد مليت اكرايني هستند مي توانند از حقوق افراد اكرايني برخوردار شوند.
قبله: 17 درجه و 35 دقيقه به سمت جنوب شرقي
آب: آب لوله كشي آشاميدني نيست و بايد آب معدني تهيه نماييد.
اختلاف ساعت با تهران: زمان كيف GMT +2، 30 دقيقه عقب تر از ساعت تهران مي باشد.

اكراين دومين كشور بزرگ اروپا:
اكراين دومين كشور بزرگ اروپا به لحاظ وسعت پس از روسيه به حساب مي آيد كه در قرون وسطي با عنوان روسيه (كيفسكي روس) هسته ي مركزي اسلاوهاي شرقي محسوب مي شد. اين سرزمين در پي جنگهاي متعدد تجزيه شد و تحت كنترل ساير كشورها به ويژه لهستان و اواخر قرن هجدهم روسيه درآمد اكراين پس از انقلاب اكتبر سال 1917 در روسيه به عنوان يكي از جماهير سوسياليستي محسوب مي شد تا اينكه در تاريخ 24/8/91 پس از فروپاشي شوروي به استقلال رسيد. شايان ذكر است اكراين حتي در زماني كه جز اتحاد شوروري به شمار مي رفت واجد حق راي در سازمان ملل متحد بود و از 24 اكتبر 1945 عضو اين سازمان محسوب مي شود. اين كشور يكي از اركان چهارگانه اصلي تشكيل دهنده شوروي بود كه در تاسيس و انحلال اين امپراتوري سهم به سزايي داشته است.

مسلمانان اكراين
اگرچه آمار رسمي از مسلمانان اكراين موجود نيست ولي رقم تقريبي مسلمانان اكرايني 2 ميليون برآورد شده است كه عمدتا در شبه جزيزه ي كريمه ساكن مي باشند ولي در ساير شهرهاي اكراين به مانند دانتسك، زاپاروژيه، لوگانسك و غيره زندگي مي كنند و عمدتا از اقوام تاتار، داغستاني و آذربايجاني مي باشند. آذري ها شيعه اثني عشري بوده و مابقي اهل تسنن هستند. دين مبين اسلام توسط تركهاي عثماني و بازرگانان كشورهاي شرقي در اكراين رواج پيدا نموده و گفتني است در حال حاضر 327 تشكل اسلامي در اكراين مشغول فعاليت مي باشند. در شبه جزيزه ي كريمه مساجد زيادي وجود دارد ولي در ساير شهرها مسلمانان به دليل عدم وجود مسجد براي انجام تكاليف ديني مشكل دارند. در شهر كيف نيز مسجد يا احداث شده كه هنوز به اتمام نرسيده لكن روزهاي جمعه از آنان براي اقامه فريضه جمعه بهره برداري مي شود.

اقتصاد و صنعت اكراين:
اكراين از نظر صنعتي و اقتصادي دومين جمهوري مهم شوروي سابق پس از روسيه به شمار مي رفت. اكراين نه تنها توليدكننده غلات محسوب مي شد بلكه مركز توليد فولاد، استخراج زغال سنگ و آهن، صنايع شيميايي و مواد غذايي نيز بود. در سالهاي اوليه ي فروپاشي شوروي فقدان ساختارهاي رسمي و قانوني جديد و نوپايي اين كشور در عرصه ي اقتصاد بين المللي مانع از بهبود اقتصاد اين جمهوري شده بود ولي اخيرا تحولاتي در بخش اقتصاد اين كشور به چشم مي خورد. هواپيماسازي، تانك سازي، كشتي سازي، توليد موشك، صنايع اپتيك، ساخت ماشين آلات سنگين، موتورسازي، لوله سازي، توربين، صنايع فولاد، ادوات كشاورزي، صنايع سبك، صنايع شيميايي، مواد غذايي، الكترونيك، رايانه، پوشاك، سيمان، نساجي، و توليد الياف مصنوعي در زمره ي محصولات صنعتي اكراين به حساب مي آيند.

انرژي اكراين:
حدود 45 درصد از برقي مصرفي اين كشور از 5 نيروگاه هسته اي اين كشور تامين مي گردد كه با توقف كار نيروگاه هسته اي چرنوبيل در 25 آذرماه 79، تعداد اين نيروگاهها به 4 نيروگاه رسيد و بنا به ادعاي مقامات اكرايني 7 درصد از توان توليد الكتريسيته نيروگاه هسته اي اين كشور كاسته شد. مابقي برق مصرفي و مورد نياز كشور از طريق 32 نيروگاه حرارتي و برق آبي اين كشور تامين مي شود. همچنين غليرغم اينكه اكراين 65 درصد از منابع زغال سنگ شوروي سابق را در خود جاي داده بود ولي از لحاظ داشتن منابع نفتي كشوري فقير به حساب مي آيد. اين كشور داراي 3 ناحيه ي فقير نفت خيز در مناطق ناحيه ي كارپات (غرب كشور) دنيپرو پتروفسك و دونتسك (شرق كشور) و پيريچر نومورسك كريمه (جنوب كشور) مي باشد. ميزان توليد نفت در اين 3 ناحيه بسيار محدود بوده و كمتر از 5 درصد مصرف كشور را تامين مي كند. لذا صرفا در داخل كشور مصرف مي شود. همچنين منابع فقير گاز طبيعي در سال 1975 اگرچه بالغ بر 65 ميليارد متر مكعب بود ولي در حال حاضر به 18 ميليارد متر مكعب تقليل يافته است و اين ميزان توليد كم سبب گرديده تا اكراين به دليل واردات گاز طبيعي از روسيه به اين كشور وابستگي شديدي داشته باشد. اين ميزان توليد پيش از اين 20 درصد نياز داخلي اكراين را تامين مي نمود ولي در حال حاضر اين رقم كاهش داشته است.

ساعت كار اداري در اكراين:
ساعات كار اداري روزانه معادل 8 ساعت از 30/8 يا 9 لغايت 30/17 يا 18 با يك ساعت تعطيلي براي صرف ناهار مي باشد. روزهاي شنبه و يكشنبه تعطيل است. ساعات كار وسايل نقليه عمومي از ساعت 6 صبح تا 24 مي باشد.

تعطيلات رسمي در اكراين:
اول ژانويه آغاز سال ميلادي
7 ژانويه كريسمس ارتدوكسها
8 مارس روز جهاني زن
16-15 آوريل عيد پاك
28 ژوئن روز قانون اساسي
24 آگوست روز استقلال
2-1 مي روز جهاني كارگر
9 مي روز پيروزي
4-3 ژوئن روز تثليث مقدس

وضعيت سرمايه گذاري خارجي اكراين:
ميزان سرمايه گذاري: از ابتداي استقلال تا اول اكتبر 2001 194/4 ميليارد دلار
كشورهاي سرمايه گذار: آمريكا 702 ميليون دلار، قبرس 400 ميليون دلار، هلند 367 ميليون دلار، انگليس 363 ميليون دلار و آلمان 265 ميليون دلار
تعداد كشورهاي سرمايه گذار: شش كشور مهم فوق الذكر
در حال حاضر كشورهايي مانند چين و هند و تركيه و آذربايجان نيز به كشورهاي سرمايه گذار پيوسته اند.

وضعيت روابط اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران:
براساس آمار گمرك اكراين حجم گردش تجاري دو كشور 300/165 ميليون دلار بوده كه ميزان صادرات به جمهوري اسلامي ايران 401/3 ميليون دلار گزارش شده است. آمار ارائه شده فوق از سوي گمرك اكراين با آمار ارائه شده از سوي گمرك جمهوري اسلامي ايران تفاوت فاحشي دارد و علت آن عدم اظهار دقيق تجار و صادركنندگان ايراني و اكرايني است كه عمدتا جهت فرار از پرداخت سود و عوارض گمركي، ماليات و غيره انجام مي پذيرد.
براساس آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران حجم مبادلات دو كشور در سال 1380 بيش از 230 ميليون دلار بوده كه از اين مجموع مبلغ 120 ميليون دلار صادرات ايران به اكراين گزارش شده است. اقلام عمده صادراتي اكراين به جمهوري اسلامي ايران: آهن آلات و فولاد، قطعات تجهيزات هواپيما، روغن آفتابگردان، لوله نفت و گاز، كاغذ و مقوا، واگن هاي راه آهن و لوكوموتيو، ماشين آلات، لوازم الكتريكي و مواد شيميايي.
اقلام عمده وارداتي از جمهوري اسلامي ايران: فروسليسيوم، كرك، فرش، كف پوش، لوازم آشپزخانه، كشمش، سنگ مرمر، بادام، مغز زردآلو، هلو، خرما، كفش و مصالح ساختماني.

آشنايي با شهر كيف در اكراين:
كيف پايتخت اكراين شهري است با قدمت 1500 ساله و يكي از قديمي ترين شهرهاي اروپاي شرقي و مركزي مي باشد. اين شهر توسط رود دنيپر به بخش غربي و شرقي تقسيم شده است. كيف به دليل سرسبزي و داشتن بناهاي تاريخي زياد به نامهاي «شهري در باغ» و شهر موزه ها معروف است. مساحت اين شهر 800 كيلومتر مربع مي باشد كه بالغ بر 500 كيلومتر مربع آن فضاي سبز و مابقي را ساختمان ها و اماكن عمومي تشكيل مي دهد. كيف نه تنها پايتخت اكراين است بلكه بسياري از جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي كشور اكراين را به تنهايي در خود جاي داده است. اين شهر با جمعيتي بالغ بر 5/2 ميليون نفر پر جمعيت ترين شهر اكراين مي باشد.

مترو شهر كيف اكراين:
مترو شهر كيف در سال 1960 تاسيس شده و هم اكنون داراي بيش از 30 ايستگاه در 3 مسير شمال به جنوب، از شرق به غرب و از شمال غربي به جنوب شرقي مي باشد.

اختلاف ساعت ايران با كشور اكراين:
اختلاف ساعت ايران با كشور اكراين در تابستان 1 ساعت مي باشد يعني در حالي كه ساعت در ايران 12 ظهر است در شهر كيف اكراين 11 صبح مي باشد.

واحد پول اكراين:
واحد پول اكراين كوپك و 100 كوپك 1 گريونا است و هر گريونا 190 تومان است.

نرخ برابري ارز:
هر دلار آمريكا برابر 75/4 گريونا
هر يورو برابر با 5/5 گريونا
در اغلب فروشگاههاي عمومي و خصوصي، هتل ها، فرودگاه ها و صرافي هاي رسمي براي تبديل ارز وجود دارند كه به نرخ آزاد عمل مي كنند.

رفت و آمد درون شهري اكراين:
در ايستگاههاي مترو باجه هاي محل فروش كارت هاي مترو براي يك ماه به مبلغ 27 گريو و بليت مترو و اتوبوس 33 گريو وجود دارد كه توصيه مي شود از اين كارت ها استفاده نماييد چرا كه اگر فراموش كنيد بليت تهيه كنيد هر بار 10 گريو جريمه خواهيد شد و در ضمن دغدغه خاطر نخواهيد داشت.

فروشگاه ها و مراكز خريد مواد غذايي اكراين:
در اكراين فروشگاههاي فورشد، مترو و كاروان و اسمچ و اوكراينا و ساير فروشگاههاي زنجيره اي وجود دارند ولي بهترين انتخاب فروشگاههاي زنجيره اي فورشد است كه در سطح شهر يافت مي شود. در اين فروشگاهها كالباس بره (بارانيا كالباسا) و كالباس مرغ (كوريتسا) يا كالباس پرنده (پيتيتس كالباسك) و گوشت گاو و مرغ و شير و ... با قيمت ارزان و كاملا بهداشتي يافت مي شود.

مراكز تبديل ارز اكراين:
در سطح شهر باجه هاي تبديل ارز وجود دارد كه مي توانيد براي تبديل دلار به گريونا استفاده كنيد ولي بايد مراقب چند نكته باشيد يكي اينكه از باجه هاي داخل مغازه ها استفاده كنيد و دوم اينكه اگر 100 دلاري به باجه داديد مراقب باشيد به بهانه عدم امكان تبديل 1 و يا 10 دلاري به شما پس ندهند و سم اينكه با يك نفر همراه يا دوست براي تبديل ارز مراجعه نماييد.

خريد لباس اكراين:
كيف شهري سردسير با دماي متوسط 15 درجه زير صفر از اواخر آبان تا فروردين است لذا توصيه مي شود از پالتو پوستهاي مخصوص روسي و همين طور پوتين استفاده كنيد كه در بازاري به نام تريشنا يا همان بازار چيني ها شايد با قيمت ارزانتر پيدا كنيد.
اين بازار در انتهاي شهر كيف در منطقه تريشنال قرار گرفته است و مي توانيد با مترو و ماشورتكا (ميني بوس) به آنجا برويد.
اين بازار تقريبا حدود 160 لاين دارد و بسيار بزرگ است به طوري كه در يك روز نمي توان از اين بازار ديدن كرد.
قيمت لباس در كيف 50% گرانتر از ايران است ولي بهتر است كه لباسهاي زمستاني خاص مانند پالتو را به دليل كيفيت خوب از كيف تهيه شود.

مرزهاي زميني و هوايي اكراين:
اين كشور از شمال با كشور روسيه سفيد و از شرق با كشور روسيه و از غرب با كشورهاي لهستان، مجارستان، مولداوي و روماني و از جنوب با درياي سياه هم مرز مي باشد و آخرين مرز قاره هاي اروپاي شرقي است كه كانديداي ورود و عضويت به اتحاديه اروپا مي باشد.
شركت هواپيمايي كاسپين و يو ام اير هفته اي دو نوبت به اين كشور پرواز دارند و قديمي ترين خطوط هوايي با كادر بسيار مجرب در اين خط پروازي مي باشند. نوع هواپيماي پروازي در اين مسير توپولوف 154 مي باشد كه با آب و هواي جمهوريهاي سردسير شوروري سابق سازگاري خاصي دارد.

جمعه 24 ارديبهشت
از صبح روز جمعه تا ساعت 8 بعد از ظهر وقت داريم كه گشتي در شهر كيف بزنيم و اگر خريدي هم لازم داريم انجام بدهيم. دوستان همه ترجيح مي دهند خريد را در برگشت از استانبول انجام دهند و در اكراين بيشتر وقت خود را به بازديد از مكان هاي مختلف شهر كيف اختصاص دهند. پارك هاي زيبا- خيابان هاي بسيار چشم نواز و رستوران هاي مختلف هر رهگذري را به سمت خود مي كشاند.
مسوولان شركت اكرويوروتور روز آخر حضور در كيف را با شام مخصوص اكرايني در يك رستوران زيبا حسن ختام مي بخشند.
حدود 30 نوع غذا از يك منوي غذاهاي دريايي در مدت حدود 3 ساعت سرو مي شود و اعضاي هيأت با غذاهاي اكرايني هم آشنا مي شوند لازم به يادآوري است كه ايرانيان نبايد براي غذا در كيف زياد ناراحت باشند. چون رستوران پرشين پالاس با مدير ايراني خودش انواع غذاهاي ايراني را با كيفيت بسيار عالي نيز سرو مي كند و اعضاي گروه يك شب ميهمان اين هموطن در كيف بودند.
پس از صرف شام به سمت ايستگاه راه آهن حركت مي كنيم تا با قطار به شهر اودسا ODESSA در كرانه شمالي درياي سياه برويم.
خستگي روزانه باعث مي شود همه اعضاي هيأت پس از سوار شدن به قطار و حركت در ساعت 54/21 به تدريج به خواب روند و صبح ساعت 6 در شهر اودسا هستيم.
اودسا شهري سرسبز و ساحلي در كنار درياي سياه در جنوب اكراين با جمعيت حدودا يك ميليون و دويست هزار نفر شهري زيبا با قدمت تاريخي و آب و هواي تميزي است. شهري كه در تابستان شرجي دماي آن به حدود 40 درجه و در زمستان به 25 درجه مي رسد.
اكثر ايرانيان اين شهر را به نام ولاديمير ماياكوفسكي شاعر جواني مي شناسند كه مسير زندگي فرهنگي او نيز سر همان قطار تغيير كرده است قطاري كه به سمت اودسا مي رود.
در اودسا نيز مكان هاي تاريخي و باستاني بسيار زيبايي از دوره هاي مختلف وجود دارد كه بسيار چشم نواز و زيبا است.
بزرگترين سالن اوپرا در اروپا و زيباترين ميدان اروپا در اين شهر واقع شده است.
اين شهر به دليل ساحلي بودن و داشتن بندرگاه مكان بسيار مناسبي براي تجارت و تجار مي باشد. كشتي هاي مختلف از نقاط ديگر دنيا به اين بندر رفت و آمد مي كنند. جالب است بدانيد كه جمعيت ايراني اين شهر حدودا 200 نفر مي باشد.

روز يكشنبه 26 ارديبهشت
آخرين روز حضور در اكراين را به بازديدي ديگر از هتل هاي شهر اودسا اختصاص مي دهيم و ظهر ساعت 45/13 از فرودگاه اودسا به سمت استانبول پرواز مي كنيم و اكراين را با همه زيبايي هايش ترك مي كنيم. در پايان لازم است از زحمات مسوولان شركت آكرويوروتور به ويژه خانم ويكتوريا كه تا آخرين لحظه سفر همراه اعضاي هيأت بودند تشكر لازم را به عمل آوريم.

 
صفحه اول
درباره ما
آرشيو مجله
آرشيو سايت
اشتراک مجله
العربية
English Section
 
 

فهرست مسافران 54

 
 
 
يادداشت  
بقايي: پرچم نمادي از وطن و هويت ما است  
گزارش سفر به تاجيكستان  
قهوه خانه در روزگار گذشته و حال  
همنشيني رنگ و نقش  
مرگ دو قلاده پلنگ لرستاني در يکماه/ خطر درکمين بي نظيرترين حيوان ايراني  
نقش توانمندسازي منابع انساني در موفقيت پايدار صنعت گردشگري  
پرجاذبه‌ترين مناطق گردشگري قرن نوزدهم  
چوگان، ...  
مديركل زيستگاه‌ها و امور مناطق سازمان محيطزيست: «دنا» و«تنگ صياد» در«يونسكو» به ثبت رسيدند  
تکاپوي کليساي وانک براي گرفتن سهميه جهاني  
غار چال نخجير  
امارات متحده همان استان جلفاوه سابق ايران است  
بهانه اي به نام آتشفشان ايسلند  
سلامتي در سفر  
نمايشگاه اكسپو شانگهاي ويتريني بزرگ براي نمايش شيوه جديد زندگي  
گزارش سفر به اكراين  
بلندترين ساختمان جهان  
پيشرفته‌ترين هتل‌هاي جهان  
قصرهاي لوکس در دل جنگل هاي وحشي  
بقايي در اختتاميه همايش تار و پود پارسي: لباس اقوام ايراني ثبت ملي مي‌شود  
با تصميم سازمان يونسکو؛ زري بافي و مخمل بافي تا 2014 به زندگي باز مي‌گردند  
مقصدهاي پيشرو در گردشگري ماجراجويانه  
ارگ بم در آستانه خروج از فهرست ميراث جهاني در خطر  
طرح سفرهاي تابستانه اجرا مي شود  
طلسم مدفن پسر کوروش شکسته شد؛ رمزگشايي مستندنگاران از آرامگاه کمبوجيه  
تايمز خبر داد: درخواست غرامت ايران از موزه انگلستان  
رييس دفتر منطقه‌اي يونسكو در تهران: 555 ذخيره‌گاه زيستكره در 107 كشور جهان ثبت شده است  
سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور از تهران مي رود  
معاونت صنايع‌دستي پيگيري مي‌کند؛ افزايش 2 درصدي نرخ مشوق‌هاي صادراتي اقلام صنايع‌دستي  
نمي توان آمار روشني از گردشگري خارجي در ايران داد  
صدور ويزاي الكترونيكي پيشرفت كرده است؟  
معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري: بايد حداقل 10 درصد از ظرفيت 300 ميليون نفري شيعيان جهان را جذب کنيم  
رستوران موفق  
رستوراني با منوي روميزي لمسي!  
يك سفر، يك هتل و يك نامه  
غيبت ايران در جايزه جهاني توريسم براي فردا  
با ادغام خطوط هوايي يونايتد و كنتينانتال؛ بزرگترين خطر هوايي در جهان ايجاد مي شود  
Mongols, polo from Iran seized  
Polo game, Operation Lost Nqshjhan  
Chabahar Gulf the Most Unique Gulf of Iran  
Karaftu Cave in Kurdistan Province  
Tourism Deputy Visited '' Glory of Persia'' Exhibit  
 
 

© Copyright 2009 www.mosaferan.ir

درباره ما | اشتراک مجله | آرشيو مجله | آرشيو سايت | اشتراک مجله